Prostatas vēzis.
Ar jēdzienu prostatas vēzis saprot -vīriešu reproduktīvās sistēmas dziedzera “prostata” ļaundabīgu veidojumu.
Saslimstības biežums pieaug, sākot ar 50 gadu vecumu, tad samērā strauji palielinās līdz 90 gadu vecumam. Jaunākiem vīriešiem šī slimība sastopama ļoti reti. Pētījumi pierādījuši, ka apmēram 15% vīriešu vecumā no 50 līdz 60 gadiem slimo ar šo slimību. Pēc 60 gadu vecuma prostatas vēzis ir konstatējams katram trešajam vīrietim, pēc 70 gadu sasniegšanas jau 40% vīriešiem ir šī saslimšana. 90 gadīgajiem gandrīz katram vīrietim prostatā ir konstatētas vēža šūnas.Lielāka prostatas vēžu daļa attīstās lēni.
Lielbritānija prostatas vēzis ir visbiežāk sastopamais vīriešu vēzis,katru gadu tiek diagnosticēti 40,000 jaunu gadījumu.
.
Prostatas vēža iemesli
Prostatas vēža iemesli līdz pat šai baltai dienai nav izzināti ,bet ir vairaki faktori kas palielina prostatas vēža attīstības risku:
Tie ietver:
- Vecums –jo vīrietis kļūst vecāks, jo biežāk tiek diagnosticēts prostatas vēzis vīriešiem pēc 50 gadiem .
- Etniskā piederība –prostatas vēzis ir biežāk sastopams Āfro –Karību un Āfrikas izcelsmes nekā Āzijas vīriešiem.
- Iedzimtības faktors –ja brālis vai tēvs ir slimojis ar prostatas vēzi ,tad vīrietim pēc 60 pieaug varbūtības saslimt ar to.Zinātnieki ir atklājuši ja tuvniekiem (arī sieviešu dzimuma) ir krūts vēzis, tad arī pieaug risks saslimt ar prostatas vēzi.Ir atrasti 2 kļūdaini gēni –BRCA 1 un BRCA 2 ,kuri tiek uzskatīti kā krūšu, olnīcu un prostas veža riska faktori [7]
- Aptaukošanās – pēdējie zinātniskie atklājumi ir pierādījuši ka aptaukosanās veicina prostatas vēža attīstību .Tā pētījumā ar Norvēģu vīriešiem tika atklāts ,ja vīrietim vecums ir 50-59 gadi un ķermeņa masas indekss 30kg/ kv.m. tad prostatas vēža risks pieaug par 58% Pie aptaukošanās pieaug daudzu kancerogēnu vielu un hormonu līmenis :estrogēni ,IGF-1,leptīns.
- Fiziskās aktivitātes-zinātnieki vairākos pētījumos ir pierādījuši ,ka fiziskās aktivitātes samazina prostatas vēža risku vidēji no 10-30% .Fiziska aktivitātes normalizē hormonu līmeni ,samazina oksidatīvo stresu .paaugstina imunitāti .
- Diēta – (“Rietumu’ diēta – uzturs kurš ir bagats ar taukvielām ,satur rafinetos graudaugus ,satur daudz sarkanās gaļas ) zinātnieki pēta likumsakarības starp produktiem un prostatas vēža varbūtību .Ir daudzi pierādījumu par to ka augsta organiskā kalcija līmenis veicina prostatas vēzi –piena produkti .Tai pašā sakarā ir daudz dažādu datu ,kas liecina ,ka vīriešiem vēlams iekļaut savā racionā ceptus tomātus –satur likopēnus ,arī citus sarkanos augļus ,brazīlijas riekstus -produktus bagātinatus ar organisko selēnu.
- Alkohols – ja tiek lietots alkohols 22-56 glāzes nedēļā arī pieaug prostatas vēža risks .
- bisfenols A (BPA)- Tā kā BPA pēc savas būtības ir kseno (xeno) estrogēns (ķimikālija, kas spēj atdarināt cilvēka hormona – estrogēna – darbību),var izraisīt krūts un prostatas vēzi-zinātnieki jau sen lauž šķēpus par to ka estrogēni vīriešu organismā ir daudzu slimību cēloni arī prostatas adenoma. Bisfenolu satur daudzi trauki .tāpēc jābūt uzrakstam “BRA free” BRA brīvs.
- Priekšdziedzera infekcijas un iekaisumi. Daži pētījumi vedina domāt, ka prostatīts (priekšdziedzera iekaisums) var paaugstināt risku iegūt prostatas vēzi, tomēr citi pētījumi nav atklājuši šādu sakarību. Daži pētījumi arī liek domāt, ka seksuāli transmisīvās slimības var paaugstināt priekšdziedzera vēža risku.
- Novērojumos ar Vjetnamas kara veterāniem, kuri tika pakļauti ķīmiskajam agentam “Orange” tika konstatēts par 48% lielāks risks saslimt ar prostatas vēzi.
- Meijo klīnikas zinātnieki Floridā ir atklājuši ka ļoti svarīgi noteikt enzīma PRSS3 koncentrāciju ,jo tas izmaina audzēja apkārtējo vidi veicinot audzēja metastāžu izplatību.
- Vazektomija –vazektomijas pacientiem sastop ļoti agresīvu prostatas vēža formu [9] Bostonas universitātes zinaātnieki ir atklājuši ka vazektomija palielina prostatas audzēja risku par 10%.,bet letālā vēža risku par 20% [12]
- Vīrieši kuri ir jaunāki par 70 gadiem un ja viņu asinīs konstatē paaugstinātu IGF-1 (insulīnam līdzīgais augšanas hormons)koncentrāciju ,tad prostatas vēža varbūtība pieaug lielā merā [14]
- Kadmijs –smēkēšana ir galvenais kadmija avots viena cigarete satur 1-3μg kadmija kadmijam ir estrogēnmimētiska iedarbība tas veicina krūšu dziedzeru attīstību un estrogēnu receptoru aktivitātes pieaugumu .Kas savkārt izraisa nepareizas dzimumhormonu proporcijas un ir kā prostas vēža veicinošais fktors [13] kadmijs ir arī plaušu vēža kancerogēns.
- Alkohols –alkohols vīrieša organismā palielina sievišķo hormonu –estrogēnu koncentrāciju un samazina vīrišķos hormonus . Harvardas zinātnieki ir atklajuši ka alus un vīna lietošana neveicina prostatas ļaundabīgos procesus ,bet stiprinātie alkahola dzērieni –brendijs,šņabis palielina prostatas audzēja risku par 61-67% [15]
- Nesenie pētījumi rāda ka 90% prostatas ļaundabīgao audzēju izraisa baktērija Propionibacterium acnes un ar to veiksmīgi tiek galā organisma labās baktērijas kuras atrodas cilvēka gremošanas traktā,tāpēc ir ļoti svarīgi sekot lai organismā nebūtu disbakterioze jeb mikrofloras traucējumi.Šajā sakarā probiotikām ir liela nozīme.[17]
- Harvardas zinātnieki ir atraduši sakarību starp melatonīna koncentrāciju organismā un risku saslimt ar prostatas ļaundabīgo audzēju .Tie vīrieši kas guļ pa naktīm labi ir par 75% zemāks risks saslimt ar prostatas audzēju ,jo melatonīna koncentrācija ir pietiekoši augsta –tas veidojās nakts miega laikā .Taču nepieciešami tālāki pētījumi.
- Azbestoze -Dānijas zinātnieki 1993.gada pētījumā ir atraduši likumsakarības ,ka strādnieki kas strādā asbesta cementa rūpnīcās slimo par 36% biežāk ar prostatas audzēju un protams lielā mērā ar plaušu vēzi.[16]
Priekšdziedzera vēzis var radīt šādas sūdzības:
- problēmas ar erekciju (impotence);
- asiņu piejaukums urīnā vai spermā
- vāja un ar pārtraukumiem urīna strūkla
- bieža čurāšana it īpaši naktī
- pēkšņa nepieciešamība urinēt
- sāpes vai dedzināšanas sajūta urinējot
- sāpes mugurā, gūžās, ribās vai citos kaulos,kuras nepāriet
- vājums vai nejutīgums kājās vai pēdās;
- nespēja savaldīt zarnu vai urīnpūšļa iztukšošanos.
- Pie vēlākam stādījām saīsinata elpa ,nespēks,galvas reiboņi ,paātrinata sirds darbība,
- Bāla āda sakarā ar mazasinību
Diagnostika
- Digitāli rektāla izmeklēšanā ( DRI ), ar pirkstu caur taisno zarnu aptaustot prostatu, nosaka tās formu, izmērus, attiecības ar apkārtējiem orgāniem. Iespējams sataustīt tās struktūras izmaiņas - blīvāka, cietāka, mīkstāka, neviendabīga, mezglaina. DRI var būt nepatīkama, sāpīga, ja strauji iestiepj ānusa muskuli
- Prostatas specifiskais antigēns (PSA) ir imūnreaktīva viela, kura veidojas tikai prostatas audos un nav sastopama citur. Tās daudzuma palielināšanos asins serumā var norādīt prostatas vēzi, prostatas izmēra palielināšanos vai bakteriālais prostatītu. Uzmanīgam jākļūst, kad PSA līmenis pārsniedz 4 ng/ml.
- Trans rektāla sonogrāfija – speciāla ultrasonogrāfijas zonde ar kuru apskata prostatu caur taisno zarnu. Ārsts ar ultrasonogrāfu izvērtē priekšdziedzera struktūras izmaiņas un tilpumu.
- Prostatas biopsija - ar tievu, speciāli šim nolūkam izgatavotu adatu ultrasonogrāfijas kontrolē caur taisno zarnu paņem 10 līdz 12 audu paraugus no prostatas. Biopsiju veic, ja ir radušās aizdomas par prostatas vēzi vai PSA līmenis asinīs ir lielāks par 4 ng/ml. Pirms šīs manipulācijas pacientam mājās speciāli jāsagatavojas.
- Skeleta scintigrāfiju izmanto, lai noteiktu audzēja izplatību kaulos.
- Magnētiskā rezonanse mazajam iegurnim izmanto, lai noteiktu audzēja izplatību prostatā un iegurņa limfmezglos.
- Datortomogrāfija mazajam iegurni un kauliem - nosaka audzēja metastāžu izplatību kaulos un mazajā iegurnī.
- Pozitronu emisijas tomogrāfija / Datortomogrāfija/ (PET / DT) – jaunākā izmeklēšanas metode pasaulē, kuru izmanto, lai atklātu audzēja metastāzes limfmezglos un kaulos. Kopš 2016. gada šis izmeklējums ir arī pieejams arī Latvijā.Izmantojot preparātu 68Ga-PSMA, iespējams precīzi noteikt vēža skartās vietas prostatā, atšķirt iekaisuma procesus no audzēja, kā arī agrīni atrast vissīkākās metastāzes gan kaulu sistēmā, gan mīkstajos audos. Ar PET/CT-PSMA metodi var ne tikai precīzi diagnosticēt audzēju, bet arī precīzi plānot turpmāko terapiju, nosakot, vai pacientam nepieciešama starošana vai ķīmijterapijas kurss, vai hormonu terapiju.
Ļoti svarīgi izmeklējumu veikt kvalitatīvi specializētā centros, kur šādus izmeklējumus apraksta, radiologs, kurš specializējās uroloģiskajās pataloģijās.
Stadijas
Stadija I – Audzējs ir ļoti agrīns ar zemu risku, atrodas ļoti mazā prostatas daļā. Mikroskopā audzēja šūnas nav agresīvas.
Stadija II – Audzējs joprojām ir mazs un atrodas prostatas robežās abās daivās, bet mikroskopā var redzēt agresīvas audzēja šūnas.
Stadija III – Audzējs aug ārpus prostatas robežām, ieaug sēklas pūslīšos un blakus esošos audos.
Stadija IV – Audzējs aug vai ieaug blakus orgānos – urīnpūslī, taisnajā zarnā vai ir audzēja metastāzes kaulos, limfmezglos vai plaušās.
Prostatas vēža ārstēšana
Novērošanas (nogaidošā) taktika
- Tā kā priekšdziedzera vēzis parasti aug ļoti lēni, dažiem vīriešiem (īpaši vecāka gadagājuma vai tiem, kam ir kādas citas nopietnas veselības problēmas) var nebūt nepieciešama nekāda ārstēšana. Tā vietā ārsts var izvēlēties tā saucamo novērošanas (nogaidošo) taktiku.
Tas nozīmē, ka vēzis tiks rūpīgi novērots (sekojot PSA līmenim asinīs), neizmantojot nekādu ārstēšanu, piemēram, operatīvu vai staru terapiju. Tas varētu būt labs lēmums gadījumā, ja vēzis nerada nekādas sūdzības, iespējams, aug ļoti lēni, ir neliels un atrodas tikai vienā priekšdziedzera daļā. Šo metodi izvēlas daudz retāk, ja pacients ir jauns, bez blakus slimībām un ja audzējs aug ātri.
Aktīvā novērošana –Ja vēzis sāk augt hormonu terapija tiek nozīmēta.
Ķirurģiska ārstēšana
Biežākās operācijas priekšdziedzera vēža gadījumā ir radikāla prostatektomija un priekšdziedzera transuretrāla rezekcija.
- Radikāla prostatektomija .Šī operācija paredzēta vēža pilnīgai likvidācijai. To visbiežāk izvēlas tad, kad vēzis vēl nav izplatījies ārpus prostatas. Radikālas prostatektomijas gadījumā tiek izņemts priekšdziedzeris un audi ap to,tas ir kopā ar iegurņa limfmezgliem.
Staru terapija – tā parasti tiek nozīmēta pēc operācijas.
Hormonu terapija parasti tiek nozīmeta pēc staru terapijas.
Blakusparādības pēc radikālas prostatektomijas :
viss ir atkarīgs no operējošā ārsta vai viņš pārvalda nervu saudžējošo tehniku ,te ir runa par nerviem ,kas atbild par erekciju un citam dzimumfunkcijām. Sterilitāte . Radikālas prostatektomijas laikā tiek pārgriezti vadi, kas savieno sēkliniekus (kur veidojas sperma) ar urīnizvadkanālu. Tas nozīmē, ka vīrietis vairs nevar kļūt par tēvu dabiskā ceļā.
|
Atsauces
- https://lv.wikipedia.org/wiki
- Prostate Cancer .Medical Author: Pamela I. Ellsworth, MD
- "Prostate Cancer". National Cancer Institute. Retrieved 12 October 2014.
- World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. pp. Chapter 5.11. ISBN 9283204298.
- "Prostate Cancer Treatment (PDQ) – Health Professional Version". National Cancer Institute. 2014-04-11. Retrieved 1 July 2014.
- The Institute of Cancer Research, UK, reported in the Journal of Clinical Oncology (April 2013 issue)
- Mayo Clinic, Florida, reported in Molecular Cancer Research
- Vasectomy and Risk of Aggressive Prostate Cancer: A 24-Year Follow-Up Study
- MM Siddiqui, KM Wilson, MM Epstein and others
- Journal of Clinical Oncology, 2014 Sep; 32(27): 3033 – 3038
- https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/
- Danish prospective cohort study Kirsten T EriksenEmail author, Jytte Halkjær, Jaymie R Meliker, Jane A McElroy, Mette Sørensen, Anne Tjønneland and Ole Raaschou-Nielsen
- Insulin-like growth factor 1 and prostate cancer risk: a population-based, case-control study.
Wolk A1, Mantzoros CS, Andersson SO, Bergström R, Signorello LB, Lagiou P, Adami HO, Trichopoulos D
- Alcohol consumption and risk of prostate cancer: The Harvard Alumni Health Study.Sesso HD1, Paffenbarger RS Jr, Lee IM
- Links between Propionibacterium acnes and prostate cancer. Shannon BA1, Garrett KL, Cohen RJ.
07.04.2017 Dr.Jānis Orbidāns