Testosterons.
Testosterons - tas ir vīrišķais hormons, ko producē vīrieša dzimumorgāni sēklinieki. Šim hormonam ir milzīga nozīme vīrieša dzīvē. Viena no testosterona pamatfunkcijām ir skleleta muskuļu masas pieauguma stimulēšana: jo lielāka testosterona koncentrācija asinīs, jo lielāki un līdz ar to spēcīgāki muskuļi. Tāpēc ar zemu testosterona līmeņi nav pamata runāt par augstiem sasniegumiem sportā.
Zinātnieki pēdējā laikā atklāj arvien jaunu un dažādo šā hormona ietekmi uz vīrieša organismu. Nesen pierādīts, ka tas palielina arī sirds muskuļa spēku. Vīrietim novecojot, tātad praktiski jau no 25 gadu vecuma testosterona koncentrācija asinīs samazinās par 1% katru gadu.
Sekas:
Testosterons veicina eritrocītu (sarkano asins šūniņu) veidošanos kaulu smadzenēs. Tā trūkums organismā var radīt mazasinību ar visām no tās izrietošām sekām.
Testosterons veicina tauku sadegšanu un neļauj veidoties jauniem, tāpēc dažiem kungiem vecumā (pazeminoties hormona līmenim asinīs) sāk veidoties vēderiņš: vīriešiem tauki uzkrājas galvenokārt vēderplēvē.
Vecākiem kungiem, ap 60 gadiem, bieži lūzt kauli pat pie niecīgiem kritieniem, tas saistīts ar kaulu irdenuma, trausluma palielināšanos, ko medicīna sauc par osteoporozi, un šīs parādības cēlonis ir tieši pazemināts testosterona līmenis asinīs.
Samazināts testosterona līmenis asinīs var būt cēlonis pastiprinātai matu izkrišanai vai palēninātai bārdas ataugšanai: ne velti ir teiciens, ka īsts vīrietis bārdu skuj divas reizes dienā. Bārda jau no seniem laikiem ir bijusi vīrišķības simbols.
Samazināta testosterona koncentrācija asinīs var būt cēlonis arī atmiņas pavājinājumam, domāšanas asuma lejupslīdei, dažādām depresijām, neapmierinātībai ar dzīvi, iniciatīvas un agresivitātes trūkumam. Mazinoties agresivitātei tās labākajā izpausmē, vīrietis nespēj iekarot sievieti, viņam ir bail tuvoties un arī uzsākt dzimumaktu. Šāds vīrietis nespēj aizstāvēt savu sievu un ģimeni, viņam ir grūti būt par līderi un ieņemt vadošus amatus.
Testosteronam ir liela loma arī ilgdzīvošanā, jo tas samazina holesterīna, zema blīvuma lipoproteīdu līmeni asinīs un līdz ar to mazina stenokardijas risku. Pazeminoties hormona līmenim, rodas pārmaiņas ādā: tā kļūst sausa, krunkojas, vīrietis izskatās krietni vecāks par saviem gadiem. Par cēloni tam ir neveselīgs dzīvesveids: pārmērīga, ilgstoša alkohola lietošana, smēķēšana, narkotiku lietošana - tas viss samazina testosterona līmeni asinīs.
Protams, ir gadījies redzēt arī vīriešus, izskatā jaunākus par saviem gadiem, un izrādās, ka viņi nav smēķējuši, alkoholu lieto reti un nelielos daudzumos, par narkotikām nerunājot.
Pēdējā laikā zinātniekiem izdevies atrast saikni starp zemu testosterona līmeni asinīs un paaugstinātu saslimstību ar ļaundabīgiem audzējiem. Savukārt normāls testosterona līmenis samazina šādu risku.
Visbeidzot, jāatzīmē šā hormona svarīgā loma dzimumdzīvē. Vīrietim ar samazinātu testosterona koncentrāciju asinīs strauji krītas vai pilnībā zūd dzimumtieksme (ko seksologijā sauc par libido), samazinās erekcija (dzimumlocekļa piebriedums ), mazinās locekļa jutīgums uz dzimumkairinājumu, vājinās arī orgasms jeb patīkamās sajūtas sēklas izsļākšanas laikā. Vīrieša dzimumloceklis un sēklinieki samazinās izmēros un apjomos. Bieži novēro šādu vīrieša izskata īpatnību: liels vēders, mazs falls un mazi, sīki, pat atrofiski sēklinieki. Un - jo lielāks vēders, jo mazāki dzimumorgāni. Šo parādību tautā sauc par “spoguļslimību“, ar ko bieži sirgst alus dzērāji.
Varbūt daudzi vīrieši saskatīs sevī līdzīgas problēmas, taču panikai nav pamata - testosterona līmenis asinīs ir regulējams rādītājs, protams, fizioloģisko normu ietvaros, atbilstīgi vecumam un vispārējam veselības stāvoklim. Manā privātpraksē vecākajam vīrietim, kuram izdevās normalizēt testosterona līmeni, bija 70 gadu, bet tā, domāju, nav galējā robeža..
12.07.2009 ārsts seksologs .Dr. Jānis Orbidāns