Par seksa labvēlīgo ietekmi uz vīrieša organismu.
Par seksa labvēlīgo ietekmi uz vīrieša organismu.
Liekas ka visiem ir zināma seksa pozitīvā iedarbība uz organismu ,bet tajā pašā laikā ir ļoti daudz neskaidrību un strīdīgu jautājumu par nepieciešamo dzimumaktu biežumu utt..bieži paceļas jautājums :”cik tad bieži jādzīvo ? Vienu reizi nedēļā ,vai vienu reizi mēnesī, vai tomēr 3 reizes nedēļā .
Seksa laikā vai arī pēc tā organismā tiek producēti daudzi svarīgi hormoni :endorfīns ,oksitocīns ,somatotropais jeb augšanas hormons ,prolaktīns ,testosterons .
- Ķermeņa svaru samazinošs efekts .Pirmkārt gribētu minēt ,ka regulārs seks ir fiziska nodarbe un ka tās laikā sadeg 200 kalorijas ja seksa ilgums ir aptuveni 15min.kad pulsa ritms pieaug no 70 līdz 150 sitieniem minūte ,uzlabojās holesterīna līmenis un pastiprinās asins cirkulācija.
- Samazina sirds asinsvadu saslimšanu risku.2001 gadā Anglijas karalienes universitātes zinātnieki pierādīja ka ,ja sekss ir 3 reizes un biežāk nedēļā ,tad sirds asinsvadu saslimšanu un insultu biežums samazinās vairāk kā uz pusi .
- Seksa laikā vīrieša organismā izdalās daudzi hormoni : testasterons ,kurš ir viens no svarīgākajiem hormoniem vīrieša organismā ,tas atbild par seksuālajām dziņām ,par kaulu un muskuļu spēku un izturību ,par vīrišķo pazīmju apmatojuma ,balss utt saglabāšanu.
- Pretsāpju iedarbība .Samazinās visāda veida sāpes gan galvas sāpes ,locītavu sāpes kā ari migrenoza rakstura sāpes . Pirms orgasma iestāšanās izdalās hormons oksitocīns kura līmenis pieaug vairāk kā 5reizes ,kurš savukārt stimulē endorfīna izdalīšanos .Endorfīns ,kas ir viens no spēcīgākajiem pretsāpju hormoniem ,tas rada labsajūtu un labu noskaņojumu ,samazina asins spiedienu un pastāv hipotēzes ,ka tas palīdz cīnīties ar vēža šūnām .Endorfīnam piemīt antistresorā iedarbība .
- Orgasma laikā tas ir pirms ejakulācijas - sēklas izšļākšanās ,virsnieres producē hormonu DHEA – dihidroepiandrostenalonu un tā līmenis asinīs pieaug vairāk kā 5 reizes .Paaugstināts DHEA līmenis stimulē libido – seksuālo tieksmi ,stimulē muskuļu augšanu un pasargā no depresijas ,uzlabo atmiņu ,stimulē imunitāti uztur ādas veselību.
- Pozitīvā iedarbība uz organisma imunitāti .Amerikāņu zinātnieki Vilkes universitāte pierādījuši ja ir regulārs sekss viena vai 2 reizes nedēļā ,tad antivielu - immunoglobolīna A līmenis organismā pieaug par 30% ,nekā tiem ,kuri ir atturējušies no seksa.
- Antistressorā iedarbība. Seksuālās aktivitātes un orgasms veicina hormona oksitocīna izdalīšanos . Zinātnieki ir pierādījuši ,ka zems oksitocīna līmenis organismā bieži vien ir saistīts ar paaugstinātu trauksmainību un otrādi normalizējot šī hormona līmeni ,mazinās stresa un trauksmes izjūtas .
- Uzlabu ožas sajūtas .Pēc seksa stipri pieaug hormona prolaktīna producēšanās ,kurs savukārt iedarbojās uz smadzeņu ožas centru neironiem ,tādejādi stimulējot ožas sajūtas .
- Sex uzlabo apetīti .Seksa laikā izdalās fenetalamīns – dabiskais amfetamīns ,kas savukārt regulē apetīti .
- Nervu šūnu atjaunošanās stimulējošs efekts . Pēc dzimumakta izdalījušais hormons prolaktīns veicina stumbra šūnu –vairošanos un migrāciju ,no kurām savukārt veidojas jaunas nervu šūnas kas stājās bojāto nervu šūnu vietā ,tas ir būtiski svarīgi pēc dažādām galvas traumām un neirodegeneratīvām saslimšanām ,kā izskaisītā sklerozes un parkinsonisms .
- Labvēlīga iedarbība uz priekšdziedzera veselību .Pēc žurnāla Mens Health – Vīriešu veselība –datiem ,ja vīrietis piekopj dzimum dzīvi 3 reizes nedēļā ,tad samazinās prostatas saslimšanu biežumu : prostatas iekaisumu ,prostatas vēža un adenomas veidošanos .Teorija ir apmēram šāda ka pietiekoši bieža ejakulācija neļauj savairoties baktērijām ,ļaundabīgām šūnām un uzkrāties kancerogēnam vielām, tās ejakulācijas laikā tiek izmestas ārā kopā ar priekšdziedzera sekrētu . Harvardas universitātes zinātnieki savos pētījumos ir pierādījuši ka, ja nedēļā ir 5 ejakulācijas vai 20 mēnesī , tad prostatas vēža risks mazinās par 33 %.
- Paildzina dzīvildzi. Britu zinātnieki savos pētījumos ir pierādījuši ,ka cilvēki kuriem ir dzimumattiecības vairāk kā 2 reizes nedēļā ,mirstība ir uz pusi mazāka un dzīvo ilgāk , nekā tiem ,kam sekss ir tikai vienu reizi mēnesī .Tātad cilvēki ,kas piekopj seksu dzīvo ilgāk un ar baudu .
- Uzlabo dzimumlocekļa erektīlo funkciju. Vīrieši ,kas seko savai seksuālajām funkcijām ir ievērojuši ,k ja biežāk – vairāk kā vienu reizi nedēļā nodarbojās ar seksu arī erekcija uzlabojās
.
- Atjaunošanās procesu stimulējošs efekts . Jo seksa laikā pastiprinās augšana hormona producēšanās ,kas savkārt darbojās kā audu šūnu atjaunotājs,kā tauku dedzinātājs ,šis hormones lauj vīrietim izskatīties jaunākam ,jo ne par velti saka ,ka seksuāli aktivi vīrieši izskatās par saviem gadiem jaunāki. Dr Weeks un Mr James ir pierādījuši ja cilvēki piekopj regularu seksu, viņi izskatās jaunāki, pat par 7- 10 gadiem.
- Ietekme uz reproduktīvo funkciju, jeb apaugļošanas spēju . Jā vīrietis piekopj retu dzimumdzīvi ,sēklinieku funkcijas tiek bremzētas ,kā rezultātā pavājinās testasterona un spermatozoīdu veidošanās veidojās stāvoklis ,ko sauc arī par vīriešu klimaksu jeb andropauzi ,jauniem cilvēkiem par hipogonādismu . Vīrieša priekšdziedzerī rodās sekrēta sastrēgumi ,kas velāk pāriet par iekaisumu un tālāk par ļaundabīgu procesu .Šāda situācijā stipri krītās spermas apaugļošanās parametri ,jo iekaisums izraisa dažādus bojājumus spermatozoīdu struktūrā.
Nobeigumā gribētu piebilst ,ka lai dzīvotu veselīgu harmonisku dzīvi ,lai ar uzturu ,miegu un fiziskām nodarbēm vien ir par maz ,ir vajadzīgs veselīgs pietiekoši biežs sekss .
15.12.2016 Dr.Jānis Orbidāns