Vīriešu neauglības cēloņi
Manā ārsta praksē pacienti bieži vien jautā : „dakter, pastāsti kādi ir neauglības cēloņi?”
Kas ir vīrieša neauglība un kad par to jārunā ? tas ir tad , kad vīra un sievas kopdzīves , dzimumdzīves laikā ,kas ir ilgāks par gadu neiestājās grūtniecība ,ir jāpiebilst ,ka neviens no partneriem nelieto nekādus kontraceptīvos līdzekļus .
Cik bieži ir sastopama šī parādība ,man bieži prasa pacienti , jo pastāv dogmatiski aizspriedumi ,ka lielākoties ir vainīga sieviete ,sevišķi šādi uzskati valda Latvijas provincē.
Vīriešu neauglība ir sastopama gandrīz tik pat bieži kā sieviešu tas ir 30%- 40% gadījumos no visiem neauglību gadījumiem.
Biežāk satopamie neauglības iemesli ir :
- Varikocēle –tas ir varikozo vēnu paplašinājums ,pēc izskata atgādina vīnogu ķekaru to var sataustīt ,bet ielaistos gadījumos ,pat redzēt sēklinieku maisiņa kreisajā pusē .
Izskaidrojums tam varētu būt šāds ,sakarā ar to ka sēklinieku venozais pinums veic to atdzesēšanas funkcijas ,jo lai spermatozoīdi varētu normāli attīstīties, tiem ir nepieciešama noteikta temperatūras diapazons .Šajā gadījumā ir traucēta venozā attece un līdz ar to normāla sēklinieku temperatūra.Pastāv mīts ,ka šajā gadījumā neko nevar palīdzēt ,tas ir nevar atjaunot spermas kvalitatīvos rādītājus ,būtībā pēc operācijas šīs problēmas gandrīz pilnīgi tiek atrisinātas .
- Otrajā vietā pēc sastopamības biežuma varētu minēt dažādas infekcijas .piemēram : seksuāli transmisīvās saslimšanas –mikoplazma ,ureoplazma ,hlamidioze utt. Prostatīts – priekšdziedzera iekaisums ,sēklinieku un to piedēkļu iekaisums , vēlu pārslimots epidēmiskais parotīts, tauta sauc par cūciņu ,kas komplicējies ar sēklinieku iekaisumu ,tuberkuloze .
- Trešajā vietā jāmin ģenētiskie,jeb iedzimtības faktori : Piemēram nenormāls hromosomu daudzums to struktūra ,īpaši svarīgi lai Y hromosomas struktūra būtu normāla ,vēl varētu minēt iedzimtu kaiti –kā Kļainfertera sindroms ,Kalmana sindroms ,cistiskā fibroze –iedzimta saslimšana ,Young's sindroms.
- Ceturtajā vietā jāmin hormonālās slimības un novirzes :īpaši svarīgs ir dzimumhormona testosterona deficīts ,ko savukārt izraisa dažādas slimības un stāvokļi , tāpēc ļoti svarīgi kontrolēt šī hormona līmeni organismā .Samazināta vairogdziedzera funkcija ,palielināts virsnieru garozas hormonu līmenis – bronhiālās astmas slimniekiem ,kuri lietot šos hormonus ārstnieciskos nolūkos .
- Piektajā vietā imunologiskie faktori un slimības : īpaši jāmin autoimūnās slimības ,kur tiek producētas antivielas pret spermatozoīdiem ,kas bojā tos ,salipina un apgrūtina viņu pārvietošanos .Savukārt šīs slimības parādās pēc pārslimotiem sēklinieku iekaisumiem ,to ievainojumiem un operācijām .
- Sestajā vietā jāmin sēklvadu ,ko izraisa dažādi pēcinfekciozie saaugumi ,vazektomija – kontracepcijas veids ko izmanto ASV un citās valstīs, kur tiek nosieti sēklvadi ,iedzimts sēklvadu trūkums - cistiskā fibroze .
- Septītajā vietā ir jāmin kriptorhidisms, jeb sēklinieku nenoslīdēšana to maisiņos .Ja sēklinieki atrodas vēdera dobumā ,tad nenotiek spermatozoīdu nobriešana .
- Hidrocēle. Stāvoklis kad sēklinieku maisiņā uzkrājās lieks šķidrums būtība tas ir anatomisks defekts ,kas rodas dzimumlocekļa attīstības traucējumu rezultātā .
- Vēl var minēt dažādu medikamentu lietošanu nepareizu lietošanu vai pārdozēšanu piemēram kā dažādi antibiotiki :eritromicīns ,furazolidons ,gentamicīns ,dažādi pret vēža preparāti –metotreksāts ,hormonālie preparāti īpaši būtu jāmin anabolie steroidi ,kurus bieži izmanto sportisti kā dopingu ,šie preparāti nomāc savējo hormonu izstrādi ,kuras rezultātā var iestāties hormonālā kastrācija .Tāpat bez vainas nav liela rinda gremošanas orgānu saslimšanu ārstēšanā izmantojamo preparātu kā piemēram :cimetidīns ,sirds asinsvadu saslimšanu ārstēšanā :verospirons ,captoprils un liela rinda citu preparātu .
- Vēl būtu svarīgi minēt daudzus citus faktorus,fiziskus un ķīmiskās vielas jeb gonadotoksīni :
- alkohols – iedarbojās uz spermu samazinot spermatozoīdu daudzumu un izraisot dažādus to defektus .Tas samazina arī testosterona līmeni asinīs .
- Smēķēšana – nikotīns izraisa spermatozoīdu bojājumu .
- Narkotikas ,piemēram heroīns ,samazina dzimumhormona testosterona līmeni līdz pat bērna līmenim .
- Saunas, karstas vannas, apspīlētas apakšveļas nēsāšana, un citi stāvokļi ,kas izraisa sēklinieku maisiņu temperatūras celšanos:vispār es gribētu piebilst šajā sakarā ka mēs andrologi akcenteti pievēršam uzmanību kādu apakšveļu nēsā pacienti . Tā piemēram ilgstoša uzturēšanās karstās telpās,kā piemēram kurinātājiem ,katlu telpu strādniekiem izraisa spermatozoīdu kustīguma samazināšanos par 28-30%.
- Kafijas pārlieku bieža lietošana samazina spermatozoīdu kustīgumu
- ·Vides piesārņojums ķīmiskajām vielām :kā smagie metāli svins,-autoizplūdes gāzes tāpēc visiem gribētos ieteikt nelietot uzturā gar šosejas malām augošus augļus un dārzeņus piemēram ābolus ,zemenes ,dzīvsudrabs,arsēns ;herbicīdi – Atrazīns ,barbans ,cikloāts ;fungicīdi, isekticīdi - ,Disulfoton ,Permethrin Brodan,pesticīdi – DDT,Lindane. Dažādi konservanti.Vēl būtu jāpiemin sintētiskie estrogēni – sieviešu hormone ,kurus izmanto lopkopība,putnkopibā un citur ,tāpēc vīriešiem būtu jāaturās lietot piena, gaļas produktus ,kas satur estrogēnus .
- ·Radiācija ,rentgenstari .
Seksuālie traucējumi :retrogrādā ejakulācija – tas ir tāds stāvoklis ,kad sperma neizšļācās pa urīnkanālu ,bet nonāk urīnpūslī ,vēl varētu minēt priekšlaicīgu ejakulāciju –kad sperma nenonāk vagīnā .
Sistēmas saslimšanas : cukura diabēts ,multiplā skleroze ,kādreiz veikta vēža terapija pielietojot kīmioterapiju vai staruterapiju .Aknu ciroze,hroniskas nieru slimības ,reimatoīdais artrīts ,Kušinga sindroms ,HIV infekc .
Mugaras smadzeņu traumas dažādas izcelsmes gan sporta ,darba traumas ,kas var novest pie ejakulācijas –spermas izšļākšanās traucējumiem ,pie spermas producēšanās traucējumiem.
Psihologiskās problēmas – piemērām , bailes no neauglības .
Vecums – vīriešiem pēc 35 gadiem jau sāk samazināties spermas kvalitatīvie rādītāji ,sakarā ar to ,ka krītas dzimumhormona testosterona līmenis un parādās dažādu hronisku slimību un sakrājušo kaitīgo vielu un faktoru sekas.
18.01.2005.g. dr. J.Orbidāns