Kāpēc krīt testosterons ?
Bieži vien mana praksē gadās sastapties ar šādu jautājumu, kāds no dakteriem ir uztaisījis pacienta hormonālo pārbaudi un ir konstatēts, ka testosterona līmenis ir zem normas rādītājiem vai arī zem vecuma kategorijas rādītājiem - katrai vecuma grupai ir noteikts hormona līmenis. Pēc 25 -30 gadiem testosterona līmenis samazinās vidēji par 1-2% gadā ,bet 18 gados tas nav sasniedzis maksimālo līmeni.
Vēl gribētos atzīmēt, ka bieži izskan jautājums: dakter, kur vīrietim producējās testosterons? Vīrietim šis hormons producējās sēkliniekos ,bet nevis priekšdziedzerī vai kur citur.
Biežākie testosterona samazināšanās iemesli varētu būt šādi :
- paaugstināts ķermeņa svars - ķermeņa taukos veidojas īpašs ferments, kurš pārveido testosteronu sieviešu hormonā - estrogēnā, kas savukārt, veicina testosterona samazināšanos. Taukains ēdiens samazina brīvo testosteronu uz 4 stundām. Pēc zinātnieku pētījumiem, vīriešiem, kuri ir aptaukojušies, sieviešu hormonu daudzums asinīs pat dubultojās. Jo lielāks svars, jo mazāks testosterona līmenis, bet augstāks sievišķo hormonu līmenis. Šādiem vīriešiem sāk parādīties sievišķās iezīmes: augsta balss, sievišķīgās figūras iezīmes .
- Novecošana - kā bija jau minēts augstāk
- Alkohola lietošana, pēc tā lietošanas testosterona līmenis samazinās vidēji par 25% un proporcionāli pieaug sievišķo hormonu līmenis, īpaši pēc ala lietošanas, kurš ir īpaši toksisks produkts, jo satur augstu augu izcelsmes estrtogēnu līmeni.
- Medicīniskās iejaukšanās dažādas zāles kā piemēram daži pretčūlas, pretsēnīšu preparāti, antibiotiķi - tetraciklīns samazina testosterona līmeni par 20 %. Ir svarīgi atcerēties, lietoto zāļu nosaukumus, lai varētu efektīgi cīnīties pret to izraisītajām sekām .
- Smēķēšana – nikotīns bojā testosteronu producējošās šūnas. Tātad var teikt, ka šis samazinājums ir neatgriezenisks.
- Piesārņoti gaļas un piena produkti. Tā piemēram, ASV valdība ir atļāvusi lauksaimniekiem dzīvnieku un putnu dzīvsvara ātrākam pieaugumam, izmantot dažādus augšanas stimulatorus – „Zeranol”, kas būtībā ir esrogēnais hormons , kurš nonāk gaļā un izraisa testosterona līmeņa krišanos. Tātad ēdot supermārketu gaļu, Jūs palielināt savā organismā sievišķo hormonu daudzumu .
- Paaugstināts asinsspiediens .Zinātnieki ir pierādījuši, ka paaugstināts asinsspiediens pazemina tetosteronu vidēji par 12%.
- Anabolie steroīdi - dopings ,sevišķi ilgstošās darbības preparāti kā omnandrēns un līdzīgi preparāti pilnīgi nomāc visu androgēnus producējošos dziedzerus ,ko dažreiz sauc arī par ķīmisko kastrāciju.
- Herbicīdi ,pesticīdi ( Methoxychlor), daudzi DDT izomēri un citas lauksaimniecība izmantojamās indes . Ir gadījies sastapt šādus pacientus ,kas neuzmanīgi lietojot herbicīdus ir sagrāvuši savu testosteronu, piemēram , herbicīds atrazīns faktiski ir sieviešu hormona estrogēna analogs ,tas samazina testosterona daudzumu un palielina priekšdziedzera lielumu un var būt par tā vēža cēloni .
- Narkotikas - marihuāna un heroīns ,metadons. Lietojot metadonu, tad testosterona līmenis samazinās par 16% . Vēl tiek runāts par narkotiku izraisīto agrīno andropauzi, jeb vīriešu klimaksu. Tā piemēram mediķi ,nozīmējot opiātus – morfiju un tā analogus,ir konstatējuši ,ka testosterons 12 nedēļu laika samazinās vairāk kā 3 reizes .
- Dažādi dzimumorgānu iekaisumi ,īpaši prostatīts un sēklinieku iekaisumu, kas bieži norit hroniski. Testosterona samazināšanās ir Šo slimību izraisītas sekas.
- Sojas produktu lietošana. Austrālijas zinātnieki ir pierādījuši :ja regulāri uztura lieto sojas produktus ,tad 4 nedēļas pēc to lietošanas , konstatē testosterona līmeņa samazināšanos .
- Miega traucējumi, sevišķi nepilnvērtīgs, sekls miegs ,ja izkrīt dziļā miega fāze ,jo tieši šajā laikā organismā tiek atjaunotas dažādu hormonu rezerves. Bieži strādnieki ,kam ir nakts maiņas novēro potences traucējumus ,kuru pamatā ir testosterona kritums .
- Cukura diabēts 2.tipa. Testoaterona līmenis pie šīs kaites krīt apmēram par 20 % ,bet ielaistos gadījumos pat līdz 70 -80 % .
- Sēklinieku iekaisumi ,piemērām ja pēc puberitātes tiek pārslimotas cūciņas – epidēmiskais parotīts ,bieži vien iekaist sēklinieki , bojājumi - traumas
- HIV un AIDS. Šīs slimības rezultātā tiek bojāti sēklinieki un līdz ar to samazinās testosterona veidošanās.
- Aknu saslimšanas ,aknu ciroze ,īpaši bieži nākas sastapties ar aknu bojājumiem vīriešiem pēc ilgstošas alkohola lietošanas .Šeit novēro īpaša olbaltuma pastiprinātu producēšanos ,kurs samazinās brīvā un kopējā testosterona līmenis par 50% ,bet paaugstinās estrogēnu -sievišķo hormonu līmenis apmēram par 60%, šādiem pacientiem parādās sievišķās pazīmes: ginekomastija - palielināti sāpīgi krūšu dziedzeri . 24% pacientu novēro sēklinieku atrofiju.
- Vairogdziedzera saslimšanas – pie paaugstinātas tā darbības ,kad organismā ir pārlieku daudz vairogdziedzera hormonu - brīvā testosterona līmenis ,jo organismā veidojās olbaltums ,kas samazina aktīvā testosterona līmeni .
- Varikocēle – varikozs vēnu paplašinājums kreisā sēklinieka rajonā .Šīs saslimšanas laikā testosterona līmenis krīt par vairāk kā 70%. Vīrieši bieži baidās no ķirurģiskas operācijas .Līdz ar to pakļaujot sevi dažādām potences un neauglības problēmām .Taču ir izgudrota mazāk traumatizējoša operācija - venosklerotizācija (tā ir bojāto asinsvadu nosprostošanas metode, ievadot zāles tieši asinsvados )
- Kriptorhidisms – stāvoklis, gadu pēc bērna piedzimšanas, kad sēklinieku maisiņā neatrod vienu vai abus sēkliniekus .Gadās ka šo problēmu konstatē par vēlu un tiek veikta operācijas ,bet ar visu to sēklinieki nepietiekami attīstās un ir problēmas ar testosteronu – tā līmenis ir par 40 -50% zemāks nekā atbilstošajā vecuma grupā . Šādos gadījumos dakteris arī var palīdzēt .
- Hroniskas nieru saslimšanas sevišķi, ja ir nieru nepietiekamība ,šajos gadījumos sastop samērā smagu testosterona kritumu .
- Galvas traumas ,kuru rezultātā tiek bojātas zemgarozas struktūras : hipotalāms .
- Parkinsona slimība – apmēram 50% gadījumos Parkinsona slimniekiem konstatē samazinātu testosterona līmeni un tā līmenis samazinās par vairāk kā 3 reizēm .
- Locītavu iekaisumi – reimatoīdais poliartrīts ,šeit tāpat sastop testosterona samazinājumu apmēram no 15 % - 25 % un sieviešu hormona estradiola pieaugumu .
- Elektromagnētiskais starojums – zinātnieki uz žurkām pierādīja, ka pat pie nelielas šī starojuma intensitātes (0.01-0.1 mw/cm2; 0.0027- 0.027 W/kg) notiek hormonālas izmaiņas samazinās testosterona un insulīna līmenis .
- Fiziskā pārslodze - Tā piemēram sportisti ,kuri trenējās uz izturību garo distanču skrējēji un treniņi ilgst vairāk kā 2stundas ,viņiem testosterone līmenis ir tikai 60% no vecuma normas .Optimāls fiziskās slodzes ilgums ir 30 -45 minūtes ,pie šādām slodzēm novēro testasterona līmeņa pieaugumu .
- Saunas, karstas vannas, apspīlētas apakšveļas nēsāšana, un citi stāvokļi ,kas izraisa sēklinieku maisiņu temperatūras celšanos izraisa ne tikai neauglību ,bet arī dzimumhormona krišanos .
- Reta dzimumdzīve .Protams visi piekritīs , ja dzimumorgāni netiek pietiekami bieži nodarbināti ,var sākties atrofiskās izmaiņas ,šādas parādības novēro cilvēkiem ,kas dažādu apstākļu dēļ ir bijuši spiesti atturēties no dzimumdzīves ,tai skaitā arī no masturbēšanas .Arī manā ārsta praksē ir bijuši vairāki šādi pacienti ,kas ir atturējušies no dzimumdzīves pat līdz pieciem gadiem. Šādus pacientus ir ļoti grūti ārstēt ,ja vēl viņš ir vecumā ap 60 ,tad izredzes ir samērā vājas . Zinātnieki ir pierādījuši, ka Testosterona līmeņa samazināšanos novēro jau 8 .dienā pēc atturēšanās .
16..oktobris .2005. dr. Jānis Orbidāns.